Na turnaji stage 1 v Litevském Vilniusu jsme odehráli 4 zápasy proti týmu z Litvy, Dánská, Itálie a Estonska. Kromě našich zápasů měli možnost kluci i poznat hlavní město Litvy Vilnius, historické centrum a také navštívit zápas Champions League domácích Rytas Vilnius kde zažili neuvěřitelnou atmosféru 6000 fandících domácí fanoušků.


 

Loko Plzeň x SKM Gealan 67:91

V prvním zápase jsme nastoupili proti domácímu týmu. Ten hned od začátku jasně dominoval po fyzické stránce. Měli jsme obrovský problém s obranou jeden na jednoho a ani týmově jsme nedokázali zastavit nájezdy do koše soupeře. Ve druhém poločase už soupeř nechal opory na lavičce a my jsme byli schopni se vyrovnat s tempem zápasů. Větší odvaha překonávat hráče soupeře a atakovat koš nám přinesla vyhraný druhý poločas.

Loko Plzeň x Grantorino Basketball Draft 67:101

V tomto zápase byla výšková a váhová převaha soupeře největším rozdílem. Hráči co nastoupili proti nám byly v průměru o hlavu vyšší a o 20 kg těžší. Bohužel jsme se nedokázali s touto převahou vyrovnat a zápas jsme prohráli o 35 doskoků. I když jsme vcelku slušně bránili, soupeř vždy útočně doskočil a skóroval z  druhý šanci.

Loko Plzeň x Kiili SK/Rae SK 64:76

Nejvyrovnanější zápas kdy jsme až do posledních minut sahali po výhře. Soupeři jsme se dokázali vyrovnat jak fyzicky tak i mentálně. Hrálo se extrémně rychle a fyzicky na obou stranách palubovky. Bohužel v tomto zápase rozhodla úspěšnost střelby z dlouhé vzdálenosti. Estonci nám dali hned 9 trojek a my bohužel proměnili jen 2. 

Horsholm 79ers x Loko Plzeň 87:66

V posledním zápase jsme dobře vstoupili a rychle vedli. Bohužel pak soupeře kontroval a dlouhou šňůrou otočil zápas na svoji stranu. Zde nás nejvíce trápili výpadky v koncentraci. Hráli jsme šest minut vyrovnaně a pak jsme během dvou minut prohráli o 20 bodů. Celkový obraz hry ale od nás nebyl vůbec špatný. Dobrý posun míče dobře zvolené střely i nájezdy.

Komentář trenéra M.Davida: 

V první řadě jsem strašně vděčný že jsme vůbec na takovém turnaji mohli startovat. V obrovské konkurenci týmu z evropské špičky jsme odehráli 4 zápasy vždy proti jiné národnosti. To znamenalo čtyři různé herní styly a filozofie. Na tomto turnaji byly jen vybrané týmy z evropských zemí. (nemohl se přihlásit kdokoliv) To zaručovalo obrovskou kvalitu soupeřů.

Pro naše hráče to byla obrovská zkušenost a také skvělá příležitost vidět jak vypadají top hráči top týmu v jejich ročníku v Evropě. Měli možnost vidět v čem jsou mezi nimi největší rozdíly a na čem je potřeba pracovat aby se jim alespoň přiblížili.

I pro mě jako pro trenéra to byla obrovská zkušenost, inspirace a poučení na čem pracovat v tréninku třeba trochu jinak a na co se více zaměřit.

Další skvělou věcí bylo, že turnaj se hrál podle pravidel FIBA. Například pravidlo, kde při ztrátě či faulu na obranné polovině se nemusí podávat míč rozhodčímu, ale hned se vyhazuje z autu. Na tom jsme byli nejvíc biti, protože takové pravidlo v Česku nemáme. Přitom je to přesně to, co naši kluci potřebují. Nemít po ztrátě čas kroutit hlavou a stěžovat si, ale hned běžet zpátky a bránit. Muset rychleji reagovat. Využít ztrátu soupeře v náš prospěch a co nejrychleji vyhodit. Kdyby to bylo na mě, hned toto pravidlo v Česku zavedu. Po diskuzi s trenéry z ostatních zemích jsme zjistili, že je prý toto pravidlo zavedeno už téměř ve všech federacích napříč Evropou.

Největší rozdíl co se týká herního zážitku byla fyzická a mentální vyspělost soupeře. Občas jsem měl pocit že nejsme na turnaj žáků ale spíše dorostenců. Takticky a technicky jsme se soupeřům vyrovnat dokázali. Fyzicky však nikoliv, ať už to bylo zakončování s kontaktem, obrana jeden na jednoho, nebo fyzická hra na doskoku. Rychlost rozhodování také hrála velkou roli. Trvá nám příliš dlouho než dokážeme reagovat na situaci vzniklou na hřišti.

Turnaj nám celkově ukázal, na co je třeba se zaměřit a věřím že nás posune zase o kousek dál. Kluci přijeli plní motivace se zlepšit a do dalšího turnaje, který nás čeká v lednu, být více konkurenceschopní v těch aspektech, kde jsme pohořeli.

V neposlední řadě moc děkuji rodičům, že nám umožnili na takový turnaj odcestovat.