O uplynulém víkendu čekala kvalifikace o Národní Finále další z mini žákovských týmů našeho klubu, tentokrát tým U12. Vzhledem k tomu, že jsme se do „kvaldy“ přihlásili jen my a BK Klatovy tak svaz určil, že se budou hrát jen na 2 zápasy doma a venku a při rovnosti vítězství rozhoduje skóre. Oba týmy se ze sezony velmi dobře znají a bylo jasné, že nás čeká velký boj. Nakonec jsme oba své zápasy vyhráli a postoupili tak na letošní MČR, ale oba zápasy byly jak řemen a BK Klatovy si zaslouží respekt a uznání.


Loko – Klatovy 54:42

Atmosféra v hale by se dala krájet. Oba celky se okukovali, trenéři spřádali pikle. Rodiče napnuti jak špagát a kluci tak nějak mix všeho. Padlo 16:00 a šlo se na věc, konečně, pomysleli si všichni. Trenér BK Klatovy oproti jindy zamíchal pětky a svou dravější pětici poslal na naší první pětku. Jenže kluci se ničeho nelekli a hráli velmi ukázněně a zkušeně. I přes neúspěch prvních minut, 3:8, jsme nehráli zle a především hrou jedna na jedna po pohybu celé pětice postupně rovnali skóre. Konec čtvrtiny 14:17. Naše druhá, dravější lajna za to vzala a prakticky ihned dostala hostující pětici pod tlak. Po dobrém doskoku a přechodu se nám dařilo nejen dorovnat, ale i jít do vedení, poločas 29:21. Do třetí čtvrtky hostující lodivod opět změnil sestavu, naopak my zůstali při svém a to se vyplatilo. Třetí dějství jsme ovládli 21:8 a šli do posledních 10-ti minut se slušným vedením, 50:29. V tento moment jsme hráli velmi profesorsky a téměř bez chyb. Jenže poslední čtvrtka proti změnami nabušené pětici Klatov propadla. Pod tlakem soupeře a tlakem okamžiku jsme kupili chybu za chybou, kroky, příhry do autu, špatně řešené nájezdy atd. BK Klatovy tak ukrajovaly naše vedení bod po bodu. I přes zaváhání v posledních 8 minutách se nám povedlo zvítězit slibným 12-ti bodovým rozdílem. Obrovská škoda byla zhruba 9 ztrát za čtvrtinu, které byly zcela nevynucené a pro soupeře byly vodou na mlýn.

Klatovy – Loko 35:39

Ranní sraz, cesta do Klatov a posezení v šatně. Nějaká ta promluva bla bla bla a zvolené heslo dne „hlavně se z toho nepos…..t“. Tato nenápadná věta kluky jako by pobavila, uklidnila. Opadli smutné, ustrašené obličeje a najednou byl v šatně samý úsměv. Zní to asi neskutečně, ale to byl ten klíč, navodit pohodu a sebejistotu. 9:00 a šlo se na věc. My zas při starém zatímco BK Klatovy další mix a velmi brzké střídání. Jsem přesvědčený, že úmyslem bylo dohnat naše 12-ti bodové vedení z předchozího dne. Jenže naše první pětka vedená Kozlem a Ženíškem se nelekla. Hráli jsme téměř bez chyb. Místo toho, abychom náskok ztratili, tak se hrála zas plichta 8:7. Druhá pětka, naopak měla trochu snazší soky a patřičně toho využila. Její síla a dravost nesla ovoce, poločas 29:13 pro nás, v celkovém součtu obou dnů náskok o 28 bodů, to vypadalo nadějně, ale pozor, Klatovy nic nevzdají, padalo na lavičce velmi důrazně. Třetí čtvrtka byla taková nijaká. My jsme hráli, co jsme potřebovali i když jsem přesvědčený, že někteří mohli hrát ještě více a některé zakončení jsme řešili špatně. Kapitolou samo pro sebe byl doskok, to byla doslova hrůza. I tak vedení 37:21. Poslední, zas nazbrojená pětice domácích započala stíhací jízdu. My se zas lekli, i když chyb bylo méně než předchozí den, tak stále byly. Kroky, dably, špatně řešené zakončení, šoupáky a doskok, ach ten doskok. I přes domácí stíhací jízdu se nám povedlo zvítězit i na horké půdě Klatov a mohli jsme tak slavit postup na MČR.

Komentář trenéra, M.Kozla: „kvalifikace hraná na 2 zápasy byla pro kluky další zkušeností. Záleží na každém bodu na každém detailu. Bylo vidět, jak kluci prožívají něco zcela jiného a o to zde přeci jde, učit se novým věcem. Celkový postup mě netěší jen proto, že jedeme na MČR, ale pro ten progres, který tomu předchází. Ještě vloni jsme bilanci s naším krajským rivalem měli 1:7 a byly horším týmem. Letos se karta obrátila, bilance 7:2. Když se na to takto podíváme, tak je to neskutečný progres a to ještě v situaci kdy nám chyběl obranný pilíř Tonda Fastner a kvalifikaci jsme odehráli jen s 5 kluky 2007, zbytek byl mladší. Jasně se projevuje náš tréninkový morál, domácí posilování, nedělní tréninky a především sázka na týmovost. Nelze ten obrat brát jako samozřejmost, další sezonu to zas může být opačně. Je ale jasné, že my uděláme maximum proto, aby se tak nestalo. Nakonec musím zmínit jednu věc. Oba kvalifikační duely jsme odehráli v úzké rotaci 12 a 10 hráčů. Někteří nehráli. Jenže na lavičce to nebylo znát. Hlavně pro mě jako trenéra jsou důležití všichni stejně. Bez toho, že nás chodí na tréninky 16-20 by ten progres nešel. Bez toho konkurenčního prostředí, bez toho vědomí všech kluků, že když nebudu makat tak je tu za mě náhrada, by kluci nepracovali na 100% a v tom je ta naše celková síla. Závěrem velmi děkuji týmu BK Klatovy za konkurenční boj, který oba týmy žene dopředu. Přeji jim jen to nejlepší a přál bych si, aby tento stav rivality a respektu trval co nejdéle. Samotný dík pak patří všem rodičům za podporu, která se nesla v duchu projektu ČBF „Bez Faulu“, děkuji.