Přinášíme Vám možná zajímavé referáty o letní přípravě U17 a cyklovýletu na Javorné.

Petr Kozák:

Tour de Javorná – U17 – LP – 07. 08. 2013

Ve čtvrtek 01. srpna oficiálně začala příprava U17-tek na novou, tentokrát extraligovou, sezonu 2013/2014. Protože však hráči s rodiči hned v pátek odjížděli na tmelící nízkohorské víkendové bikeminisoustředění na Šumavě, Head Coach jim pro jistotu naordinoval jen fotbálek. Ale už i při něm se ukázalo, jak (ne)zodpovědně kteří hráči přistoupili k plnění jím zpracovaných individuálních tréninkových plánů.

Od pátečních odpoledních hodin se začala doprovodná vozidla s hráči i jejich servisními týmy sjíždět na Javorné na Šumavě, kde NN (nejvíc nejlepší) kulturní referent staršina Renda Procházka spolu se svojí milou asistentkou Jituš Procházkovou zajistili ubytování, zřízení základního tábora, „velitelského stanu“. Postaral se i o průběžné pořizování fotodokumentace a dalšího obrazového materiálu. Bezpečnost si vzal na starost „Seznam“ Jack. Jelikož i výběr tras, zorganizování přísunu potřebných kalorií a ostatního občerstvení, včetně kofeinového a teinového dopingu, byl v jejich bezchybné režii, patří jim za to obdiv a dík všech účastníků zájezdu. Po oficiálním zahájení bikeminisoustředění ve 20:00 hod a seznámení členů pelotonu s itinerářem a možnými úskalími sobotních etap, proběhla zdařilá beseda o sportu.

Noc z pátku na sobotu byla bohužel fatálně narušena kontinuálním hlukem a lomozem s epicentrem na pokoji č. 5, jenž byl zapříčiněn tím, že jakýsi zemědělec zapomněl vypnout motor kombajnu, a to tak, že někteří uvažovali o vraždě, jiní o sebevraždě a zbytek odešel spát jinam.

Sobotní den nezačal rozcvičkou v 6:15, jak se někteří domnívali, ale snídaní na osmou. V 9 hodin peloton, zatím ještě pohromadě, opustil Javornou a začal stoupat vstříc první horské prémii. Průběhem dopoledních etap Vás nebudu zdržovat, kromě pár defektů, naštěstí jen na pneučástech biků, se v podstatě nic zvláštního nestalo, snad jen že od první občerstvovací stanice na Rovině se cyklozrno začalo oddělovat od cykloplev….J….

Do Prášilské restaurace U Michala, kde byla kalorická prémie (oběd), již pole pelotonu postupně dojíždělo značně roztrhané a začaly se objevovat první náznaky zbídačení tělesných schránek některých bikerů. Oběd se trochu protáhl, ale kupodivu nikoliv kvůli únavě bikerů, ale kvůli nízké obvodové rychlosti číšníků okolo stolů.

Po obědě došlo k opětovné separaci pelotonu na dvě skupiny. První, evidentně rozumnější a již zkušenější, odjela kratší etapou směr další občerstvovací stanice Nová Hůrka. Ta druhá se vydala zkratkou (v duchu fráze je to sice dál, zato horší cesta) do stejného cíle, jen přes „skoroAndy“. Z této skupiny se vzápětí, buď v důsledku požití zatím nezjištěných psychotropních či halucinogeních látek k obědu nebo momentální naprosté ztráty inteligence, protože jinak si tu hovadinu neumím vysvětlit, oddělila čtyřčlenná skupina, která se bez absolutní znalosti této lokality a zákonitostí horského prostředí vydala jim neznámo kam (jako ten „živočich“ Vinohradskou třídou..). Takže když se naštěstí živí a zdraví po probloudění nejspíš části Ždánidel, Formbergu a Dřevěné hole (sami nevěděli, kde všude byli) objevili „U Hanišů“, byl právě název posledního jmenovaného kopce velmi inspirující, jak je za toto duševně nevyzrálé extempore zaslouženě „odměnit“.

Následovalo občerstvení v bikepenzionu na Nové Hůrce a bojové porady dílčích cyklokoskupin a cykloskupinek úzce propojené s účetními závěrkami zbytků fyzických a morálních sil k výběru trasy závěrečné etapy s cílem Javorná. A jak postupně docházely k nějakému resumé, stejně postupně i odjížděly. Pravda, vyskytl se jeden exemplář, který v této občerstvovací stanici další etapu vzdal. Ale nutno dodat, že s ohledem na jeho pokročilý věk se ve skupině bojující o žlutý, puntíkatý, zelený a bílý trikot až sem držel obstojně. Bohužel se někteří jedinci (zřejmě specialisté na dezorientaci v terénu) dokázali ztratit i během této závěrečné etapy. To už je „bez komentáře“.

Sumasumárum, v základním táboře se po třech etapách s nadcházejícím sobotním podvečerem, ale se značnými časovými rozestupy, postupně sjeli všichni (-1) účastníci zájezdu bez viditelnějších poškození. Šrámy na duších a sebevědomí neberu na zřetel v duchu hesla: „co tě nezabije, to tě posílí“ a drobné ztráty byly stejně plánované.

Po absolvování hygieny (u napjosté většiny, nikoliv však u všech, viz. špinavý pivo), rehabilitace a regenerace jsme se sešli ve velitelském stanu (terasa a přilehlé okolí „U Procházků“). Byl zapálen kmenový oheň (naštěstí jen v ohništi, terasa a okolí byly doufám ušetřeny) a započalo opékání masných komodit s jejich následnou konzumací, doplňovanou příjmem tekutin rozličných proveniencí, obsahů, chutí, teplot a množství. Souběžně probíhala místy až odborná diskuze o absolvovaných etapách a prezentované zážitky postupně nabývaly na mohutnosti a pestrosti. Dále bylo otevřeno téma fanklubu a rozšíření repertoáru jeho bojových pokřiků. Óóó, to vám padaly plodné a pestré návrhy, ale stejně jako např. brilianty je bude nutné nejprve opracovat. S postupujícím časem, večerem a vlhkou frontou slabší kusy z diskuze odpadávali a odcházeli do svých vigvamů. Naštěstí i ten soukromý zemědělec se svým kombajnem opustil lokalitu, i když tam pro změnu po sobě zanechal oblaka čmoudu a dýmu (viz. obr.), a tak zbytek sobotní noci proběhl celkem v klidu.

S nástupem nedělního rána proběhlo pořízení společné fotodokumentace účastníků zájezdu spolu s Honzou Nepomuckým a následně čtyři nejzdatnější jedinci, rozděleni na dvě skupiny, odjeli na nedělní prémiové etap dle vlastního výběru. Ostatní povětšinou jakoukoliv snahu o sportovní aktivitu bojkotovali a návrhy na ně rezolutně odmítali již v jejich zárodcích. Jiní se tvářili, že by sice jeli, ale pro sichr si namočili cyklooděv, což jim teda jakoby znemožnilo vydat se na svém ozbrojeném (nosič) biku vstříc dalším horským km. Dokonce s lékařským doprovodem dorazil i poslední účastník Tour (to jen ten, co to vzdal před poslední etapou!), i když se značně oroseným vysokým čelem.

Došlo tedy plynule na uklízení vigvamů, nakládání biků na doprovodné vozy a per partes opouštění lokality Tour de Javorná 2013. Nezbývá než doufat, že víkendová přítomnost bikerů nevzbudila v místních starousedlících asociaci s nájezdem kobylek, stejně tak, že nedošlo k újmě na velitelském stanu Renda & Jíťa, což bych strašně nerad.

Po tomto bikevíkendu, kdy byla U17-kám pouze lehce polechtána fyzička, odstartovala jejich fyzická příprava v areálu Loko a přilehlém okolí již na ostro. Budou zařazeny výběhy mimo areál, „hry na písečné zmije“ na místním (beach)pískovišti i pilování atletické a jiných abeced na umělém povrchu a další a další příjemnosti v duchu hesla: „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ budou hráči dva týdny dvakrát denně nabírat a utužovat svalovou hmotu a rozvíjet rychlost a vytrvalost. Od 18. srpna se budou týden soustředit v tradičním sportcentru v Přešticích, kde již budou jejich tréninkové aktivity přesunuty do tělocvičny. Další program má zatím jen zevrubné kontury a bude průběžně dolaďován. Uvažované jsou přípravné zápasy, turnaj v Ostravě na přelomu srpna a září apod.

 

 

 

Jirka Fleischhans:

O uplynulém víkendu proběhlo setkání členů extraligového teamu U17 na Javorné. Tohoto setkání se zúčastnil kompletní kádr hráčů, organizačního teamu a většiny rodičů. Účelem setkání bylo poprázdninové naladění hráčů, seznámení s programem atletické přípravy v měsíci srpnu a v neposlední řadě i prověření kondice nabrané plněním individuálních tréninkových plánů v první části prázdnin a to absolvováním cykloprojížďky po šumavských horách a hvozdech v nelehkých teplotních podmínkách. I zde se projevilo plnění individuálních tréninkových plánů, neboť ne všichni byli schopni udržet tempo a krok se špičkou pelotonu. Je nutné si uvědomit, že prázdninová pauza se může velmi projevit ve fyzické kondici a tím i v připravenosti na nadcházející sezónu, která pro náš tým nebude vůbec jednoduchá. V letních dnech volna je nutné nepodlehnout lenošení, ale duševně i fyzicky se poctivě připravovat na náročný rok. Správný hráč se rodí v létě – to je slogan asi všem známý a není dobré toto tvrzení podcenit.

V postupu do extraligy ale všichni hráči cítí obrovskou výzvu a touhu dosáhnout co nejlepší výsledky v těžkých zápasech a proto v druhé polovině prázdnin chtějí udělat vše pro maximální připravenost na sezonu.

V měsíci srpnu tedy kompletní družstvo absolvuje atletickou přípravu ve formě dvoufázových tréninků po celou první polovinu měsíce, týdenní soustředění v Přešticích a o posledním prázdninovém víkendu velice dobře obsazený turnaj v Ostravě. V září pak hráči najedou na standardní tréninkový program s několika přátelskými zápasy, aby pak mohli o víkendu 5.-6.10. 2013 prověřit připravenost týmů Prostějova a Nového Jičína v zápasech prvního kola Extraligy 2013.

Držme hráčům palce a věřme, že poctivá příprava spojená s profesionálním vedením přinese v nadcházející sezóně mnoho zajímavých a hlavně vyhraných zápasů.