Přípravy na další basketbalovou sezónu jsou sice v plném proudu, ale je zde i čas na bilancování té minulé. Proto jsme o ní rozmlouvali s člověkem nejpovolanějším, předsedou klubu Pavlem Froňkem.

Jaký tedy byl letošní basketbalový rok Lokomotivy?

Z hlediska klubu to byla sezóna úspěšná. V Mattoni NBL jsme odehráli důstojnou roli. S výjimkou Marka Kozlíka jsme nejvyšší soutěž odehráli s českými hráči. Prakticky všechny celky měli ve svých řadách hráče tmavé pleti a jejich úroveň byla samozřejmě vyšší. Až do zranění klíčových hráčů jsme bojovali na hraně postupu do play off, pak jsme bohužel doplatili na užší kádr týmu. My se za naše vystoupení nestydíme, jsme naopak rádi, že dostali prostor naši mladí hráči. Samozřejmě, že jisté zklamání díky sestupu tady je. Pokud by se Mattoni NBL zachránila, byla by to sezóna velmi úspěšná.

 


Klubu byl opět nabídnut start v matonce...

Opětovné přihlášení jsme po dlouhém zvažování neakceptovali. Důvody jsme již zveřejnili.

Jak to tedy vypadá s kádrem na nastávající ročník druhé nejvyšší soutěže?

Změny samozřejmě budou. Marek Kozlík se vrací na Slovensko, odchází Ladislav Tóth i Štěpán Vrubl a možná ještě někdo. Jednáme o hostování Václava Honomichla a Ladislava Pecky do matonky v Chomutově. Vše je v pohybu a složení mužstva i realizačního týmu není ještě konečné.

Druhou ligu mužů mladíci s přehledem zachránili již několik kol před koncem...

Soutěž plně naplnila naše očekávání. Mladí hráči se zde vyhrávali, junioři získávali cenné zkušenosti. V novém ročníku, ale soutěž z personálních i ekonomických důvodů hrát nebudeme.

Jak to vypadalo s mládežnickými kategoriemi?

V dorosteneckých jsme se trošku vymanili z nepříjemného faktu, že některé ročníky byly vysloveně slabší a ty problémy u nás byly. Úspěšnou baráží juniorů, kdy jsme zachránili extraligu do budoucna, jsme se z nich dostali.

Pojďme tedy postupně junioři U19...

Pro někoho to může být divné, ale záchrana juniorské extraligy je pro náš klub z hlediska budoucnosti ještě důležitější, než záchrana Mattoni. Tým juniorů táhl celou sezónu hlavně Karel Aušprunk, Michael Froněk a Šimon Luňák. Klíčový zápas o záchranu byl pro hráče velký tlak, poprali se s ním se ctí. Kádr byl hodně úzký a tak jsme naprosto spokojeni, že zde bude extraliga i v příští sezóně. Mládež je pro nás prioritou. Může se projevit i ekonomicky díky dotacím přes Sportovní centrum mládeže.

Kadeti v kategorii U17 v boji o nejvyšší soutěž bohužel neuspěli...

Ale hráčský potenciál tam nyní přichází a my budeme bojovat o vedoucí postavení v české lize a přes kvalifikaci se budeme snažit v nastávající sezóně dostat do extraligy zpět.


V nových strukturách soutěží se neztratily kategorie U 14 a U15...

Patnáctka se probojovala mezi šest nejlepších v republice. V boji o semifinále prohrála nešťastně o koš neskutečnou střelou přes celé hřiště v poslední vteřině. Rovněž čtrnáctka nám rozhodně ostudu neudělala. V kádrech je zde řada perspektivních hráčů, kteří v případě poctivého přístupu mají šanci hrát v budoucnu nejvyšší soutěže mužů. Jdeme cestou hlavně výchovy vlastních odchovanců. Důležité je udržet kompletní strukturu klubu a udržet si tak stálé místo v basketbalové mapě ČR.

A další mládežníci...

Ve všech kategoriích od přípravek bude pokračovat projekt Západočeský basketbal. Nám se podařilo podchytit poměrně velký počet adeptů našeho sportu, jak na území města i mimo něj. Ve všech žákovských soutěžích jsme vyhráli krajské soutěže. Účastí na festivalech a svými výsledky potvrzujeme, že se u nás s mládeží pracuje na vysoké úrovni.

Jak to vypadá s ekonomikou klubu?

To je hodně těžká otázka. Zatím se neví, co bude. Situace kolem financování sportu se zásadně mění a teď se připravují nové koncepce. Teprve do budoucna uvidíme, jaké přitečou do klubů finance. Samozřejmě, že šetříme. Důkazem je již avizované nepřihlášení druhé ligy mužů a rovněž krajský přebor nebudou hrát dva celky, ale jen jediný.


Na podrobné hodnocení by bylo potřeba daleko více prostoru. Co říci na závěr?

Budoucnost našeho klubu vidíme ve výchově mládeže. Zde se rozhodně nepracuje špatně. Důkazem, je i čtyřlístek našich reprezentantů v mládežnických kategoriích. Václav Honomichl pomohl ve dvacítkách k postupu na ME do skupiny A, v devatenáctkách máme Michaela Froňka, spolu s odchovance klatovského basketbalu Karlem Aušprunkem a Jan Kozina z Domažlic, který nám výrazně pomohl v baráži o extraligu. Tečku za naším rozhovorem bych rád udělal v podobě poděkování všem, kterým není budoucnost plzeňského basketbalu a našeho klubu lhostejná. Tedy trenérům, hráčům, rodičům, reklamním partnerům a dalším, zkrátka všem, kteří nám pomáhají a budou pomáhat i v dalším období.