Již tento víkend odstartuje žákovská extraliga U15 i s naším družstvem, které si vybojovalo účast mezi dvanáctku nejlepších týmů naší republiky. „Patnáctka" do soutěže vstoupí s bilancí tří výher a tří porážek, které se započítávají z úvodní části soutěže (Česká liga), ze šesté pozice a hned první dvojkolo může hodně napovědět o ambicích našich mladíků. Čtrnáctého ledna hostíme v tělocvičně 28. ZŠ v Rodinné ulici na Letné od 17 hodin vedoucí Pardubice a o den později nás čeká od deseti hodin dopoledne souboj se čtvrtým Josefovem.
„Jeden dílčí cíl z letošní sezony máme splněný a účast v extralize je rozhodně odměnou všem hráčům za dosavadní práci. Kluky nyní čekají kvalitní soupeři, což jejich výkonnostnímu růstu jenom prospěje," spokojeně hodnotí účast svých svěřenců v první fázi soutěže trenér Stanislav Marian.
Lokomotiva skončila ve skupině A na třetím místě za suverénním USK Praha (loňský vicemistr republiky neokusil ve čtrnácti zápasech jedinou porážku) a Sokolem pražským (jedenáct výher a tři prohry, stejně jako naše mužstvo).
„Jeden z nejlepších zápasů v první fázi soutěže jsme sehráli doma proti Sokolu pražskému (výhra 67:62), když jsme se stejným soupeřem v loňské sezoně prohráli o padesát bodů. To je jednoznačný důkaz, že náš tým jsme výkonnostně nahoru. Trošku mrzí domácí prohra s USK Praha o šest bodů. Naše pozice do startu extraligy mohla být ještě lepší. Výborné zápasy jsme sehráli v Písku a Jindřichově Hradci, které rozhodly o našem postupu," připomíná Stanislav Marian důležité momenty soutěže.
Tým sestavený s ročníků 1997 a mladších táhli zejména Martin David, Štěpán Partyngl, Ondřej Fleischhans a Marek Pátek. „To byla naše kostra týmu, ostatní podávali nevyrovnané výkony, ale to není v tomto věku nic neobvyklého," dodává kouč týmu, který už se těší na zápasy extraligy.
„Zde nás čeká šestnáct utkání, když vzájemné duely z USK Praha, Sokolem pražským a Pískem z první fáze soutěže se započítávají. Samozřejmě chceme zůstat v tabulce do šestého místa, které zabezpečuje start ve finále mistrovství republiky. Dohnat USK Praha, Pardubice a Brno, které vstupují do nadstavby s bilancí šesti výher, už bude prakticky nemožné. S ostatními celky se ale rozhodně o postup popereme, i když sílu mužstev s ostatních skupin neznáme," míní Stanislav Marian a zároveň zve příznivce na úvodní víkendový dvojzápas.
„Již v základní skupině měla řada zápasů velmi kvalitní úroveň a výbornou diváckou kulisu. Příznivce mládežnického basketbalu nyní čekají ještě kvalitnější soupeři, takže kdo se přijde podívat a povzbudit naše kluky, rozhodně nebude litovat," zve Stanislav Marian na úvodní dvojzápas.
Cílem „patnáctky" je hlavně kvalitně připravit hráče pro přechod do vyšší kategorie, ale případnému úspěchu se mužstvo rozhodně nebrání.
„Postup na republikový šampionát, tedy skončit v extralize do šestého místa, by byl pomyslnou třešničkou na dortu. Máme kvalitní a perspektivní mužstvo, tak proč se o něj nepokusit," uzavírá Stanislav Marian.
Poslední duel extraligy vybojuje naše „patnáctka" na domácí palubovce s Děčínem. Bude po něm následovat postupová radost? Věřme, že ano. Musíme si ale počkat do 29. dubna.