V loňské sezoně se vyhnuli naši junioři v hodině dvanácté baráži o udržení extraligy kategorie U19, v tom letošním chtějí postoupit do play off. Cesta to rozhodně nebude jednoduchá. Po deseti odehraných kolech totiž figurují na desáté příčce tabulky, když v posledním dvojkole prohráli na domácí palubovce Pardubicím a BCM Moravská Ostrava.
„Zejména desetibodová porážka s Ostravou nás hodně mrzí. Nechali jsme si v první polovině soupeře příliš odskočit. Nedá se nic dělat, tuto ztrátu musíme někde dohnat, třeba už nyní v zápasech se Spartou," říká trenér devatenáctky Stanislav Marian.
Kádr mužstva se oproti loňskému roku příliš nezměnil, což svádělo k mírnému optimismu. Soutěž se však s příchodem ambiciózních nováčků Liberce a Nymburku neuvěřitelně vyrovnala a prakticky každý může porazit každého. „Nymburk například angažoval i zahraničního hráče, navíc má v kádru jednoho z nejlepších juniorů v republice Kříže. Ze soutěže sestoupily přeci jen slabší celky Prostějova a Opavy a tak se o každé vítězství musí tvrdě bojovat," popisuje situaci Stanislav Marian.
Kádr juniorského celku tvoří Aušprunk, Bernas, Froněk, Luňák, Fikrle, Batysta, Doljak, Svoboda, Bína, ze sedmnáctky naskakuje Zeman. „Usilovali jsme ještě o 206 cm vysokého Volmutha z Klatov, ten dal ale přednost startu v mateřském klubu v české juniorské lize. Podobně se bohužel rozhodli Gezo s Křížem z Mariánských Lázní, kteří nyní hrají doma krajský přebor mužů. Naším největším tahounem je Aušprunk, ostatní zatím podávají nevyrovnané výkony, což se pochopitelně promítá do výsledků," vysvětluje Marian.
Junioři si zatím na své konto připsali výhry se Sokolem pražským, Brnem a Vyšehradem, sedm porážek je však drží ve spodních patrech tabulky. „Těžko říct, kolik výher bude stačit na osmou pozici, která znamená vstup do play off a zároveň vyhnutí se skupiny o záchranu. Zatím nás od této pozice dělí jediná výhra. Situace není jednoduchá, ale musíme bojovat dál a získat třeba i překvapivé vítězství v soubojích z týmy z čela tabulky. V silách mužstva to rozhodně je," věří kouč.
Hlavním cílem juniorky je ale příprava hráčů pro start v mužských kategoriích. „Do Mattoni NBL již nahlédl Aušprunk, který s Luňákem a Froňkem trénují s áčkem a hrají i ve druhé lize mužů. Tam už nastoupili i Bernas s Fikrlem. Máme talentované kluky, musí ale na sobě hodně pracovat. Řada z nich předpoklady hrát i nejvyšší mužskou soutěž. Záleží jen a jen na nich, jak s nimi naloží," dodává Stanislav Marian.