V dalším z rozhovorů jsme se rozhodli vyzpovídat odchovance Jiskry Domažlice Honzu Kozinu. Tento rozehrávač v dresu Lokomotivy strávil jen krátkou dobu, přesto velmi úspěšnou. Jeho další kroky vedly přes Nymburk do Brna, kde svým spoluhráčům šéfuje z role kapitána. Ve svojí pořád mladé kariéře oblékl tento 25 letý basketbalista i národní dres na mistrovství Evropy U18 v Lotyšsku.

 

 


 Honzo díky, že sis na nás našel čas. Už je to nějaká doba co si hrál v dresu Plzně, vzpomínáš ještě na své působení zde?

Samozřejmě, v Plzni jsem působil nejdříve v kategorii u16 pod Tomášem Kubizňákem. Rád ale vzpomínám hlavně na svůj druhý rok v dresu Plzně, kdy jsme pod vedením trenéra Forsta v kategorii U19 postoupili mezi 4 nejlepší týmy extraligy.

Ve své kariéře si působil v dresu rodných Domažlic, Sokola Pražského, Lokomotivy Plzeň, Nymburka a nyní Brna. Co ti každé působení dalo a jak ti pomohlo v tvé kariéře?

To asi nejde takhle vyjmenovat, co mi dala jednotlivá působení v konkrétních tymech. Obecně jsem ale rád za to, že jsem v mládežnických kategoriích mohl projít tolika týmy a poznat několik výborných trenérů, kdy od každého jsem si do kariéry mohl vzít spoustu dobrého. Nejvíce jsem si vzal právě od bývalého trenéra Lokomotivy Václava Forsta nebo například od Pavla Beneše, který mě vedl v Nymburku.

 V Brně jsi kapitánem, jak si se chopil této role a jak velká zodpovědnost to je?

V Brně hraji již sedmou sezónu, ze všech spoluhráčů jsem služebně nejstarší, takže to byla asi logická volba. Musím ale přiznat, že ze začátku jsem se v této roli moc necítil, nebylo pro mě úplně přirozené být lídrem v týmu, kde byli starší a zkušenější hráči ze zahraničí. Nyní už o tom ale takhle nepřemýšlím, navíc mi v tomto směru hodně pomohl příchod Jakuba Krakoviče, který dělal kapitána v Děčíně.

Minulá sezona byla předčasně ukončena z důvodu pandemie, ale pro tebe tak úplně neskončila NBL rozjela soutěž ve hře 1 na 1, kde si se probojoval do finálové skupiny, kde si v semifinále padl s Ondřejem Sehnalem a v boji o třetí místo se svým bývalým spoluhráčem Radkem Pumprlou. Moc gratulujeme. Jaká to pro tebe byla zkušenost a jak sis užil celý turnaj?

V turnaji se mi dařilo, takže na něj vzpomínám samozřejmě velmi rád. Mrzí mě ale semifinálová prohra s pozdějším vítězem Ondrou Sehnalem, kdy jsem minul volnou střelu na vítězství. Byla to od ČBF vzhledem k různým covidovým omezením výborně zorganizovaná akce.

Jaké máš očekávání od letošní sezony?

Myslím, že nám tu vznikl velice zajímavý mix zkušených hráčů jako je Kuba Krakovič, Viktor Půlpán nebo Šimon Puršl, doplněný o mladíky z brněnského programu Next Generation. Za 7 let co jsem v Brně, jsme se ještě ani jednou nedostali do play-off, letos však máme rozhodně tým na to, abychom se do vyřazovacích bojů dostali. Pokud budeme hrát disciplinovaně, věřím tomu, že bychom se mohli dostat i přes první kolo play-off do semifinále. Nerad bych ale předbíhal, nyní se hlavně musíme soustředit na základní část soutěže.

Jak velký nezvyk je pro tebe hrát před prázdnými tribunami?

Ze začátku mi to ani nevadilo, byli jsme po té pauze, kdy jsme ani nemohli do haly, hlavně rádi za to, že vůbec můžeme hrát. V současném zápasovém tempu, kdy hrajeme dva zápasy týdně, už to ale začínáme vnímat trochu víc, s fanoušky je to prostě o něčem jiném. Nicméně jako tým jednoznačně víme, za jakým cílem si jdeme a o motivaci máme postaráno.

Jaké další specifika má tahle sezona konkrétně pro tebe?

Sezóna je specifická hlavně v tom, že už jsme se na ni třikrát připravovali. Nejdříve letní příprava, poté byl celý náš tým v karanténě kvůli nákaze koronavirem, takže jsme se vraceli do formy znovu. Potřetí a doufám, že naposledy jsme se vraceli po třítýdenní pauze, kdy byla uzavřená vnitřní sportoviště.

Spolumajitelem Brna se stal i slavný bývalý trenér David Blatt, který má obrovské zkušenosti. Je to nějak poznat i na fungování klubu?

S příchodem nových spolumajitelů se klub posunul o velký kus dopředu a funguje profesionálněji, než tomu bylo doposud. Nevím, jakým způsobem nebo jestli vůbec se David Blatt podílí na řízení klubu, případně jak často komunikuje s vedením tady v Brně. Klub má ale teď větší ambice a začal pracovat koncepčně s mládeží, což hodnotím velmi pozitivně.

Sleduješ zápasy neb výsledky Lokomotivy?

Sleduji, jak se daří mým bývalým spoluhráčům, ať už se jedná o Kooperativu nebo o 1. a 2. ligu. V Lokomotivě tak hlavně Karla Aušprunka nebo Honzu Zemana, jsem rád, že se klukům letos daří a doufám, že se zase co nejdříve vrátí na palubovky.

V létě si se oženil, moc gratulujeme! Jak si zatím užíváš život „ženáče“?

Děkuji, užívám si to, ale upřímně to nevnímám jako nějakou velkou změnu. Ta přijde, až se nám v únoru narodí malej Kozič nebo malá Kozička. Díky a přeji Vám mnoho úspěchů nejen na basketbalových palubovkách!

Kozič díky moc za to, že sis na nás udělal čas. Ať se ti daří v životě i basketbalu a hodně zdraví!!!