V dalším z našich rozhovorů Vám přiblížíme dalšího odchovance Lokomotivy Michala Kozáka. Michal momentálně působí v zámoří, kde v Utahu hájí barvy univerzity Weber State. Na stejné univerzitě v minulosti působila i hvězda NBA Damian Lillard. Tento více než dvoumetrový podkošový hráč, který oblékal i dres mládežnických reprezentačních výběrů a navštívil i prestižní kemp Basketball without borders v Las Palmas se momentálně tvrdě připravuje už na svoji čtvrtou sezonu v dresu Wildcats. Přesto si ale našel čas pro zodpovězení několika dotazů.

 


Kromě Plzně si působil v GBA a nyní Tě osud zavál do Utahu, jak bys zhodnotil každé své působení?

 V Plzni jsem vyrůstal a našel jsem tu lásku k basketbalu. Lokomotivě vděčím jak za základy, které jsou vždy velmi důležité, tak za postupnou přípravu od minižáků až po dorostence. GBA jsem pak viděl jako jednoznačný krok, jak se přiblížit vysněné Americe, po které jsem toužil od mala. Získal jsem tam nové zkušenosti, hrál s cizinci a zdokonalil jazyk, protože se mluvilo převážně anglicky, zlepšil se, zesílil a zjistil, co vše je potřeba k zisku stipendia za mořem. GBA byla velmi náročná, ale důležitá k mému hráčskému rozvoji. Od příchodu do Utahu jsem si zvykal na nový herní styl, větší nasazení a rychlejší tempo hry, a také na početnější diváckou kulisu. Myslím, že za sebou mám celkem povedené působení, které se pokusím zakončit nejúspěšnější sezonou.

Michale, na univerzitě Weber state letos budeš už čtvrtou sezonu, jak vidíš svoje dosavadní působení za oceánem?

 Rozhodně jsem tu spokojený po celou tu dobu. Jsou tu kolem super party lidí, kteří vždy dokážou motivovat k tvrdé práci jak na hřišti, tak mimo něj. Přes léto jsme výrazně obměnili kádr a jsem sám zvědav, jak se s tím popasujeme během sezony. Vždy většina hráčů je na Weberu prvním rokem a bude velká výzva poskládat hned vše dohromady.

 Kdo je Tvým basketbalovým vzorem?

 Jednoznačně LeBron James. Tohoto hráče obdivuji vlastně celou svou kariéru. Říct, že modeluji svoji podle něj, by bylo hodně troufalé, ale snažím se stejně jako on dělat své spoluhráče lepšími. Nejde jen o to, kolik dám bodů nebo doskoků, ale to nejdůležitější je vždy výhra týmu.

 Jaký obor studuješ a jak je těžké zvládat školu se sportem?

 Studuju Business Administration, což je nejblíže české ekonomce. Měl jsem spoustu účetnictví, matematiky a právě ekonomiky vedle dalších předmětů. Celkově bych řekl, že jsou tu vysoké školy méně náročné časově, co se týče přednášek a hodin, ale i tak je toho hodně. Jde hlavně o to se přimět k učení po dlouhých dnech v hale a posilovně. Jsem tu ale se školou spokojený a nikdy jsem žádný problém neměl.

 Jak koronavirová pandemie ovlivnila dění v USA? A jak se dotkla konkrétně Tebe?

 Zaprvé jsem tu zůstal přes léto. Měl jsem možnost letět domů, ale to by mne stálo značné úsilí a čas se sháněním letu zpět. Mnoho letišť bylo úplně zavřených a nechtěl jsem nic riskovat. Přes léto bylo těžké zůstat v kondici, zavřeli vesměs všechny vnitřní a někde i venkovní hřiště. Musel jsem trochu improvizovat, trávil jsem hodně času venku, chodil běhat, a když jsem našel něco otevřeného tak střelba a individuální činnosti. Na posilování s vlastní vahou žádné další vybavení nepotřebujete, tam stačí jen vůle, ale jen s vlastní vahou to také nejde pořád, a tak jsem improvizoval.

 Co vidíš jako svůj doposud největší zážitek za oceánem?

 Na první místo bych zařadil některé naše zápasy, nebo NBA, kterou jsem občas byl sledovat živě. Potkal jsem některé hvězdy, samozřejmě včetně Damiana Lillarda, který tu dřív působil a díky němu má naše univerzita výhodnou smlouvu s Adidasem. Na univerzitě je jeho duch pořád cítit, protože se jedná o nejslavnější hvězdu, která zde zatím studovala a nejprestižnější ligu světa vzal útokem. Podle mě patří mezi nejlepší rozehrávače ligy. Jinak jsem se snažil alespoň trochu cestovat a doufám, že se najde čas navštívit některá místa. Utah sice není tak slavná destinace jako Kalifornie nebo New York, ale je tu krásně a nádherná příroda.

Blíží se nová sezona NCAA a Ty do ní budeš vstupovat už jako senior, už máš plány nebo sny kam po tomhle roce?

 Budu mít důležitou roli v týmu a i jako tým máme velké ambice. Všichni hráči mají co dokazovat, tak uvidíme, jak to dopadne. Po sezoně bych se chtěl vrátit do Evropy a začít profesionální kariéru. Je ještě hodně času a teprve konec sezony ukáže, co, kde a jak bude. NCAA kvůli Covidu nabídla všem hráčům extra rok navíc, což je další možnosti, kdyby se třeba sezona nevyvedla, ale prioritou je být úspěšní v této sezoně a co nejlépe se odrazit mezi profíky.

 Sleduješ zápasy Lokomotivy?

 Největší pozornost upínám k NBA. Je tu blízko a je jednodušší na sledování, než české či evropské ligy kvůli časovému posunu. Nicméně se čas od času kouknu na statistiky jak Kooperativy, tak druhé nejvyšší ligy. Výsledky mi rozhodně neuniknou a klukům přeju a na dálku držím palce.

 Je šance, že tě fanoušci ještě uvidí znovu v plzeňském dresu?

Na to je teď velmi těžké odpovědět. Jsem mladý a kariéru mám před sebou. Upřímně teď mým cílem není návrat do České republiky, na to bude dost času později. Směřuji teď k zahraničnímu angažmá, ať už to bude kdekoliv. Nic ale nevylučuji a možný návrat do Česka a míst, kde jsem v minulosti působil, není do budoucna nemožný. Ale jak jsem říkal, jsem teď na začátku kariéry a doufám a věřím v zahraniční angažmá.

 Michale moc děkujeme a přejeme hodně úspěchů ve sportovním, studijním a hlavně osobním životě!